גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

טיסות ניסוי - סוגי התקנות ומערכות מולבשות

תחום טיסות הניסוי הינו ענף מפותח מאוד בעולם. השילוב בין הקידמה הטכנולוגית, הניסיון והצורך הביטחוני והרצון התמידי לשפר ביצועים יצרו מצב של  ביקוש אדיר להפעלת כלי טיס אזרחים מאוישים לצורך ניסויים אלו. 

תחום ניסויי טיסה

ניסויי טיסה הוא ענף מבוסס בהנדסה אווירונאוטית העוסק באיסוף נתוני הפעלה וניתוח מאפיינים של כלי טיס ומערכות מוטסות. מטרת ביצוע טיסת הניסוי בדרך כלל נובעת מהצורך לבחון ולאשר יכולות הביצוע של המערכת הנבחנת בתצורת הטסה כחלק מרישוי מסחרי או כחלק ממחקר ופיתוח. מגוון רחב של ניסויי טיסה מבוצעים על ידי הסקטורים השונים בתעשיית התעופה והטכנולוגיה, כגון: מפתחי מערכות חישה ותצפית, מכ"מים, מערכי אנטנות משדרות וקולטות ועוד.

סוגי התקנות בטיסות ניסוי:

החלוקה הטכנית בתחום טיסות הניסוי היא לשני תחומים עיקריים: התקנות מערכות אשר אינן חורגות ממעטפת המטוס (מסגרתו החיצונית של המטוס כפי שיוצרה במקור), והתקנות אשר חורגות ממעטפת המטוס (מערכות אשר מותקנות בכל מקום על המטוס ובולטות ממעטפתו המקורית).

בשני המקרים, כל שינוי תצורה בכלי הטיס נדרש לבחינה של כל האספקטים הרלוונטיים על מנת לשמור על בטיחות כלי הטיס וצוות האוויר המפעיל אותו. אפיון תצורת ההתקנה בשלב התכנון ההנדסי הוא קריטי להליכי ההתקנה, הרישוי וההטסה בפועל. לכן יש לבחון היטב את דרישות המערכת אל מול יכולות כלי הטיס בטרם מבצעים תכנון הנדסי ראשוני ליצירת אינטגרציה בין המערכת לכלי הטיס.

התקנות ללא חריגה ממעטפת כלי הטיס:

התקנת מערכות או כל ציוד נוסף אשר מוכל בחלל כלי הטיס וללא חריגה מהמעטפת החיצונית של כלי הטיס. התקנות מסוג זה מתבצעות תוך התחשבות בכלל השינויים שהמערכת המותקנת עשויה לדרוש, לרבות משקל, מיקום, השפעה אלקטרו מגנטית, צריכה חשמלית, חוזק מבני ותהליכי שמירת כשירות אווירית מתמשכת.

רוב המערכות בתחום זה נדרשות לזווית הסתכלות החוצה, ולכן מותקנות על גבי כלי טיס עם חור צילום ייעודי בגחונו המאפשר הצבת המערכת על גבי החור תוך שמירת היכולת למפעיל המערכת לגשת למערכת המותקנת ולתפעל אותו ממקום מושבו בקבינה.

בנוסף למערכות הנ"ל, ישנם סוגים רבים של משדרים או מקלטים הנמצאים בבחינה ופיתוח ונדרשים להיות מוצבים בחלל המטוס על מנת לבחון את הפונקציה לשמם הם פותחו.

הליכי ההתקנה, הרישוי וההטסה של מערכות אשר אינן חורגות ממעטפת המטוס, בדרך כלל פשוטות יותר וניתנות לביצוע בזמן קצר יותר.

התקנות מערכת אשר חורגות ממעטפת כלי הטיס:

מערכות רבות נדרשות להתקנה מחוץ לחלל כלי הטיס עקב גודלן, משקלן, צורתן או מרחב העבודה בו הן מופעלות. מערכות כאלו, המותקנות מחוץ למעטפת כלי הטיס, עוברות תהליך רישוי אשר מעבר לנושאים הרגילים שנבחנים בו, נדרש גם הליך של "פתיחת מעטפת," קרי: בחינה מחודשת של ביצועי כלי הטיס לאור השינוי בתצורתו החיצונית הבנויה בצורה אווירודינמית.

לאור העקרון של בטיחות הטיסה מעל הכל, בטיסות פתיחת מעטפת ותחום טיסה נדרש טייס ניסוי מוסמך אשר יכין את תכנית הטיסה אל מול השינויים הצפויים בהתנהגות כלי הטיס לאחר השינוי המבני והאווירודינמי של אותו כלי.

חברת ליפאייר מתמחה בעולם טיסות הניסוי לצורכי הטסת מערכות חישה מרחוק, טיסות מטרה וכיול, וטיסות מיפוי שונות ומגוונות, ומעניקה מעטפת שירות מלאה בכל תחומי הביצוע בעולם טיסות הניסוי.

יצירת קשר
הזן את האימייל שלך ולחץ על שלח כדי להתחיל בתהליך שחזור הסיסמה